Hírek
2020. Június 23. 15:05, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Több ezer köbméter szemét gyűlt össze az utak mentén
Jelenleg mintegy 6000 köbméternyi szabálytalanul elhelyezett szemét található a magyar közutak mentén, az illegális szemétlerakások száma évről-évre növekszik,
idén már 1420 tonnányi szabálytalanul kihelyezett szemetet gyűjtöttek össze, és szállítottak hivatalos lerakóhelyekre Magyar Közút munkatársai közölte a nonprofit társaság kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint a társaság az idén öt hónap alatt mintegy 631 millió forintot költött a kezelésében lévő közutak mentén és pihenőhelyeken összegyűjtött hulladék elszállítására, ártalmatlanítására, ennek jelentős része illegálisan elhelyezett hulladék.
Hangsúlyozták, a társaság nemcsak a kezelésében lévő 32 ezer kilométernyi burkolatot, és az útmenti területeket takarítja rendszeresen, hanem a pihenőhelyeken, parkolókban elhelyezett kommunális és szelektív hulladéktárolókat is üríti.
Napi probléma, hogy a kihelyezett szemetes tárolókba, és mellé olyan hulladékot helyeznek ki, amelyek nem a közlekedés során keletkeznek, ilyen például a háztartási hulladék, vagy a lomtalanításra ítélt szemét. Az is gyakori probléma, hogy a közút melletti bokros, fás területre is illegálisan helyeznek ki háztartási szemetet, sittet, egyes esetekben akár veszélyes hulladékot is – írják a közleményben.
A Magyar Közút mérnökségei átlagosan csaknem 1 hónapot csak szemétszedéssel, és annak elszállításával töltenek, ami jelentős mértékben lefoglalja a humán erőforrás kapacitásait, és hatalmas költséget jelent - olvasható a közleményben.
Hozzátették, a társaság saját kampányokkal igyekszik csökkenteni a szemetelés mértékét. Az idén tavasszal a koronavírus miatt kialakult helyzet nem tette lehetővé, de tavaly tavasszal és ősszel is megrendezték „Jobb, ha el se dobod!” címmel az országos szemétgyűjtési akciót, amelyhez országszerte mindkét alkalommal 12-12 ezren csatlakoztak, köztük a környezetükért tenni akaró önkormányzatok, iskolák, helyi közösségek és egyéni résztvevők is.
A Magyar Közút minden évben csatlakozik az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) TeSzedd! akciójához. A kampányoktól azt remélik, hogy érezhető szemléletváltozást érnek el a lakosság körében, hiszen a cég évente átlagosan mintegy 12,5 millió kilogramm illegálisan kihelyezett és eldobált szemetet gyűjt össze az országos közutak mellől. A szemétgyűjtési munkák csak tavaly mintegy 1,5 milliárd forintot emésztettek fel a társaság költségvetéséből – közölte a Magyar Közút.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.