Hírek
2022. Július 21. 17:01, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Századvég: az Európai Bizottság markánsan hozzájárult a súlyos energiahelyzethez
Markáns részben az Európai Bizottságot tette felelőssé a súlyos energiahelyzet miatt a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. üzletágvezetője az M1 csatornán szerdán.
Ha az Európai Bizottságon múlna, akkor az Európai Unió április óta nem vásárolna orosz gázt - mondta Hortay Olivér.
A szankciók erőteljes lebegtetése, a bevezetésük melletti érvelés, az Északi Áramlat 1 leállítása körüli bizottsági kommunikáció megemelte az energiaárakat - közölte az energia- és klímapolitika üzletág vezetője. Hozzátette, hogy ez Oroszországnak bevételt jelent, Európának pedig többletköltséget okoz.
Hortay Olivér méltánytalannak nevezte, hogy a tagországok szolidáris alapon szükség esetén kisegítenék egymást
Méltánytalan helyzetet eredményezne, ha a felelőtlenül gazdálkodó tagállamokat a felelősen gazdálkodóknak kötelezően el kellene látniuk gázzal - közölte.
Mindezt úgy, hogy az elmúlt hónapokban a felelőtlenül gazdálkodók gyakran támadták a felelősen gazdálkodó tagállamokat - fűzte hozzá.
Hortay Olivér bírálta az Európai Bizottságnak azt a javaslatát is, hogy a tagállamok csökkentsék 15 százalékkal a gázfelhasználást jövő tavaszig.
Az unió nem írhatja elő egy tagállamnak, hogy mennyi energiát fogyasszon - mondta.
Hortay Olivér elmondta: nyitott kérdés, hogy a bizottság meg tudja-e teremteni javaslatának jogi hátterét.
Senki nem hatalmazta fel az Európai Bizottságot arra, hogy megmondja az egyes tagállamoknak, mennyit fogyaszthatnak, illetve a gáztározók üzemeltetőinek, kinek értékesítsék a betárolt gázt - tette hozzá.
A bizottsági javaslat alapjaiban sértené a tagállamok szuverenitását - közölte Hortay Olivér.
Kifogásolta, hogy a bizottság "központosítani igyekszik" a gázveszélyhelyzet esetén tett intézkedéseket.
Az elmúlt évek tapasztalatai, közöttük a koronavírus elleni vakcina európai uniós központi beszerzései, azt mutatják, ha baj van, akkor a tagállamok elsősorban magukra számíthatnak - mondta a Századvég üzletágvezetője.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.