Hírek
2025. Október 09. 07:40, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Mol: konstruktív megbeszélés folyt a kőolajszállító Janaf vezetőivel
A Mol konstruktív megbeszélést folytatott a kőolajszállító Janaf vezetőivel, a horvát társaságtól azt kérték, megfelelő tesztekkel mutassa ki, hogy az év minden napján fel tud-e hozni elegendő kőolajat az Adria-vezetéken; a Mol a horvátországi tesztekhez minden támogatást megad - közölte a Mol szerdán az MTI-vel közleményben.
A magyar olajtársaság kiemelte: nyitott bármilyen külsős szakértő bevonására is, de a finomítókért és a régió ellátásbiztonságáért a felelősséget a Mol viseli.
Jelezték a tárgyalópartnereknek, hogy kiszámítható piaci környezetben, versenyképes szolgáltatással javasolják új alapokra helyezni a kereskedelmi kapcsolatot. A Mol mindig is az átlátható és piaci alapú árazás híve volt - jegyezték meg.
A közlemény szerint a Mol azt javasolta, hogy a Janaf is tanulmányozza a legjobb nemzetközi példákat azokról a nyugat-európai szállítási vállalati tulajdonosi struktúrákról, ahol a kőolajat felhasználók tulajdonosi jelenléte garantálja a méltányos árazást és a folyamatos rendelkezésre állást.
"Világossá tettük, hogy a Mol álláspontja nem változott: a régió ellátásbiztonságához legalább két, nagy teljesítményű és versenyképes árakon dolgozó kőolajvezetékre van szükség, hogy bármilyen havaria esetén is legyen megbízható kőolajellátás - olvasható a magyar olajtársaság közleményében.
Stjepan Adanic, a Janaf igazgatóságának elnöke szerdán azt közölte: megváltozott a légkör - a horvát Janaf kőolajvezeték-üzemeltető vállalat képviselői Zágrábban nyugodt, racionális hangnemben tárgyaltak a Mol-csoport delegációjával.
Elmondása szerint a feszültségek azt követően enyhültek a két ország között, hogy Andrej Plenkovic horvát kormányfő az uniós csúcstalálkozó alkalmával Koppenhágában egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnökkel Magyarország kőolaj-ellátásáról a Janaf-vezetéken keresztül.
Adanic kiemelte:
a Janaf stratégiai jelentőségű vállalat nemcsak Horvátország, hanem a teljes régió energiaellátása szempontjából. A társaság nyitott a párbeszédre mind a Mollal, mind a többségi orosz tulajdon miatt amerikai szankciók alatt álló Szerbiai Kőolajipari Vállalattal (NIS)
- tette hozzá.
Vladislav Veselica, a Janaf igazgatósági tagja elmondta: a megbeszélések "partnerségi légkörben" zajlottak, és reális esély van arra, hogy a felek a következő hetekben kölcsönösen elfogadható megállapodásra jussanak. A következő egyeztetést október végére tervezik a Mollal, szintén Zágrábban.
Veselica emlékeztetett: a Janaf 2013 óta működik együtt a magyar vállalattal, és a projektvizsgálatok szerint teljes mértékben képes ellátni a Mol mindkét finomítóját. A társaság éves kapacitása 14,78 millió tonna - a nyersolaj sűrűségétől függően -, és ha a Mol évente 11 millió tonna kőolajat vásárol, a Janaf díjszabása "rendkívül versenyképes" lesz a Barátság kőolajvezetékkel összevetve - mutatott rá.
A szerbiai NIS-szel kapcsolatban - amelynek szerdán éjfélkor jár le a legutóbbi halasztása az amerikai szankciók alól - Veselica elmondta: a Janaf újabb engedélyt kapott a kőolajszállítási tevékenység folytatására október 15-ig. Egyben jelezte, hogy a NIS nélkül a társaság nehezen tudná pótolni a kieső bevételeket, ugyanakkor meggyőződésének adott hangot, hogy 2027-től a Janaf a Mol csoport egyik meghatározó partnere lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.