Hírek
2021. Augusztus 18. 06:00, szerda |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Minden magyart biztonságosan hazajuttatnak Afganisztánból
Biztonságosan hazajuttat a kormány minden magyart Afganisztánból - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a közmédiának nyilatkozva kedden.
Egymás után jelentkeznek az Afganisztánban tartózkodó magyar állampolgárok a magyar hatóságoknál - mondta Magyar Levente.
Elmondta, hogy a koronavírus-járvány alatt sokan csak akkor jelentkeztek a magyar hatóságoknál, amikor "felcsillant annak a reménye", hogy haza tudják őket vinni.
Így van ez most is - tette hozzá, rámutatva, ezért nem tudja pontosan megmondani, hány magyar érintett Afganisztánban.
A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy őket biztonságosan hazajuttassa Magyarországra - szögezte le.
Az államtitkár elmondta, van egy nagyobb, 26 tagú csoport is, amelyet a tervek szerint Magyarország egyik katonai szövetségese szállít haza.
Ha ez valamiért meghiúsul, akkor őket is Magyarország hozza ki Afganisztánból. Az előkészületek zajlanak, a fejleményekről később tájékoztatják a közvéleményt - fejtette ki.
Magyar Levente azt mondta: végkifejletéhez közeledik az afganisztáni válság, amelynek közvetlen kiváltó oka az, hogy az Egyesült Államok kormánya a szövetségeseivel való mindenfajta érdemi egyeztetés nélkül bejelentette a teljes és azonnali csapatkivonást Afganisztánból.
Ezt végre is hajtotta, és ezáltal utat nyitott a tálibok "elsöprő erejűnek bizonyuló offenzívája előtt", amelynek révén mostanra az egész országot uralmuk alá hajtották - tette hozzá.
A helyzet azzal fenyeget, hogy megismétlődnek a 2015-ös események, amikor a Közel-Kelet irányából milliós nagyságrendben zúdultak emberek Európára - hívta fel a figyelmet Magyar Levente, aki szerint a mostani helyzet azt jelzi: "a Nyugat nem tanul, és Líbia, Irak és Szíria után Afganisztánban is romokat, halottak százezreit, politikai káoszt, a szélsőségesek terroruralmát és útra kelők millióit hagyja maga után".
Az államtitkár leszögezte: a magyar kormány nem fogja engedni, hogy a "nagyhatalmi dilettantizmus árát" a magyarokkal fizettessék meg.
Ezért Magyarország nem fogja megnyitni kapuit az afganisztáni káosz okozta migrációs hullám előtt - mondta.
Magyar Levente felhívta a figyelmet, hogy Törökország 300 kilométer hosszú falat épít iráni határszakaszán. Az államtitkár szerint Törökország ezt azért teszi, mert tudja: hatalmas migrációs hullám fog megindulni rajta keresztül Európába.
Ez a fenyegetés Magyarországot is érinti, de a kormány, ahogy az elmúlt években is, el fogja hárítani - mondta.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.