Hírek
2023. Június 09. 07:00, péntek |
Belföld
Forrás: mti
AM: a kormány elkötelezett a magyar erdők védelme és gyarapítása mellett
Az idén 150 éves Budapest erdőit a klímaváltozás, a turizmus, a közösségek igényei, az átalakuló városi funkciók komoly kihívások elé állítják, ám a kormány elkötelezett a magyar erdők védelme és gyarapítása mellett - hangsúlyozza az Agrárminisztérium (AM) az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben a csütörtökön megrendezett Városi erdők Budapesten című konferenciáról tájékoztat.
A rendezvényen a fővárosi erdők nagy részét kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. meghívására különböző szakterületek elismert képviselői mutatták be és vitatták meg a városi erdők összetett kérdéseit.
A közlemény szerint Szentpéteri Sándor, az AM főosztályvezetője köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy a természeti és történelmi adottságok következtében a Kárpát-medence minden jelenlegi erdőterülete ember alkotta erdő, így nem a véletlen műve, hanem tudatos folyamat eredménye, hogy az ország területének már több mint negyedét borítja erdei fajokból álló fás vegetáció, amelynek legnagyobb része jogilag is erdő.
Kiemelte, hogy a városi erdők megőrzése, a velük való gazdálkodás egyrészt a 21. század legnagyobb szakmai kihívásai közé tartozik, hiszen erdők nélkül jelentősen csökkenne a fővárosi lakosok életminősége. Nemcsak az erdőterület növelésével kell foglalkozni, hanem a meglévő erdők megőrzését kell a cselekvés középpontjába állítani - mutatott rá. Hozzátette: a városi erdők megőrzéséhez és gyarapításához azonban jó alapok állnak rendelkezésre, a kormányzat pedig elkötelezett a magyar erdők védelme és gyarapítása, fenntartható használata mellett.
A konferenciát bevezető beszédében Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a társaság Budapesten és környékén élő emberek életminőségét alapvetően meghatározó mintegy 42-43 ezer hektár erdőterületből nagyjából 40 ezer hektárt kezel, de a városi erdők kérdése nemcsak a Parkerdő ügye, mert a város klímavédelme, hosszú távú élhetősége igazi közügy. Mivel közügyről van szó, beszélni kell róla: szakmai és társadalmi párbeszédre, együttműködésen alapuló megoldásokra van szükség - jelentette ki.
Az AM szerint ennek az együttműködési igénynek egyik leglátványosabb jele volt a rendezvény, amelyen Reinitz Gábor bemutatta a Pilisi Parkerdő városierdő-kezelési stratégiájának alapköveit, majd Rittling István, a társaság budapesti erdészetének vezetője áttekintette a 150 éves budapesti erdőgazdálkodást. Toldy-Schedel Emil, a budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója az erdők jótékony egészségügyi hatásairól tartott előadást. A kardiológiai profilú intézmény a budapesti erdőkben alakított ki szívbarát tanösvényeket, amelyek betegségmegelőző és terápiás jelentőségét nem lehet túlbecsülni - ismertetik a közleményben.
Fotó: Pixabay
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.