Hírek
2026. Június 02. 13:00, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Agrárközgazdasági Intézet: a tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére
A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve.
Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.
A tavaszi mezőgazdasági munkák helyzetét felmérő operatív jelentések szerint 2026-ban a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete 1,8 millió hektár volt, ennek mintegy fele az Észak- és Dél-Alföld régióban található.
A legnagyobb tavaszi vetésterülettel Békés (172,9 ezer hektár), Hajdú-Bihar (165,6 ezer hektár), Szabolcs-Szatmár-Bereg (163,8 ezer hektár) és Jász-Nagykun-Szolnok (161,6 ezer hektár) vármegyében számoltak, egyenként mintegy 8,9-9,5 százalék részesedéssel. A vármegyék többségében a tavaszi munkák a végéhez közeledtek május közepére.
A jelentés időpontjában, 98,2 százalékos készültségnél a kukorica vetésterülete 662,7 ezer hektár körül alakult. A kukorica tervezett 674,7 ezer hektár vetésterületének 25,8 százaléka az Észak-Alföld, 18,6 százaléka a Dél-Dunántúl és 15,2 százaléka a Közép-Dunántúl régióban található.
A napraforgó vetése majdnem teljes egészében befejeződött, bevetett területe 807,7 ezer hektár, ami 3,2 ezer hektárral kevesebb a tervezettnél. A vetésterület mintegy harmada az Észak-Alföldön (29,8 százalék), közel negyede pedig a Dél-Alföldön (23 százalék) helyezkedik el - derül ki az AKI összefoglalójából.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.